Równowaga a Fast Fashion

« Przejdź do listy artykułów

Równowaga a Fast Fashion

Fast fashion – tanie kolekcje odzieży inspirowane drogimi i luksusowymi markami wyznaczającymi trendy – jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na odzież niedrogą, dobrze wyglądającą, lecz często jednorazowego użytku. Fast Fashion to cykl opierający się na szybkim kopiowaniu, niewielkich lecz różnorodnych seriach, efektywnym transporcie i dostawie oraz, przede wszystkim, ometkowanym  towarze od razu gotowym do wyłożenia na półki.

 

Jednak, aby klienci powracali, muszą cały czas być bombardowani nowościami. To wszystko tworzy złudzenie posiadania czegoś limitowanego i unikalnego. Ponadto, obniżenie kosztów produkcji oraz wynagrodzenia dla pracowników, oznacza obniżenie kosztów całkowitych, a tym samym zwiększenie produkcji. Nawet takie firmy jak Zara, która jeszcze do niedawna wszystkie swoje fabryki lokalizowała w Europie ze względu na lepszą kontrolę jakości, teraz 13% swoich produkcji zleca Chinom i Turcji. Dostawa z Chin do Europy może potrwać nawet 3 tygodnie, ale z Turcji to już tylko 5 dni. Co więcej, firmy takie jak Zara zatrudniają swoich własnych projektantów, a przykuwające uwagę projekty stają się modnymi must have sezonu, co natomiast kusi konsumentów do zakupu za początkową, pełną kwotę, a nie po kilkukrotnej przecenie na koniec sezonu.

 

Żądni konsumenci, aby płynąć z najnowszymi trendami, są zmuszani do zakupów średnio co 3 tygodnie. Według byłego dyrektora marki Topshop „modowe freaki muszą natychmiast mieć coś, co uznają za interesujące”. Branża modowa, podobnie jak technologiczna cały czas produkuje coraz lepsze, bardziej intrygujące produkty, lecz skutkuje to obniżeniem estetyki i projektowaniem dla mody chwilowej, przejściowej.

 

To właśnie fast fashion powoduje natychmiastowe zastępowanie starych projektów nowymi, a mnogość i różnorodność designów jest idealna dla miłośników mody. Szybka moda zastępuje poczucie wyłączności, prestiż oraz luksus pozorną, planowaną spontanicznością. Nic więc dziwnego, że fast fashion w Europie rozwija się w zastraszającym tempie: generuje mniejszy koszt, zapewnia świeże designy oraz szybką reakcję na oczekiwania konsumentów.

 

Źródło: 

Fashion Theory, Tom 16