PASKI, PASKI…

« Przejdź do listy artykułów

PASKI, PASKI...

Jest jeden element, który z pewnością każdy z nas ma w szafie. To koszula w paski.

 

Ponoć pierwszymi, którzy nosili koszule w paski byli bretońscy rybacy, którzy chcieli odróżniać się od rybaków z innych krajów a także z powodu przesądu znanego wśród żeglarzy - pasy miały chronić przed nieszczęściem na morzu.

W XVII wieku koszule żeglarzy miały 12 pasów. Odpowiadało to ilości żeber u człowieka i żeglarze wierzyli, że w razie nieszczęścia nic nie zainteresuje się kościotrupem.

 

W modzie pierwsza koszula w paski pojawiła się we Francji w 1858 roku jako element ubioru francuskiej armii. Oryginalny projekt posiadał 21 pasów - po jednym na każde zwycięstwo Napoleona.

Zainspirowana przez żeglarzy po wizycie na francuskim wybrzeżu Coco Chanel stworzyła swoją nową kolekcję w 1917 roku. Stała się ona symbolem ówczesnej młodej burżuazji. A przebojem stała się głównie na Lazurowym Wybrzeżu, Saint Tropez.

 

Wprowadzenie tego elementu odzieży do kobiecej mody było złamaniem zasad noszenia gorsetów. Zaprojektowana przez Coco Chanel koszula była noszona głównie w zestawie z białymi spodniami. W 1930 roku klasa wyższa dodała do t-shirta w paski krawat i marynarkę.

 

Koszulka została następnie spopularyzowana przez takie znakomitości jak: Marilyn Monroe, Pablo Picasso, Brigitte Bardot, Andy Warhol, Edie Sedgwick, Jean-Paul Gaultier, Audrey Hepburn, James Dean i Jean Seberg .

Teraz koszulka w paski jest synonimem eleganckiego paryskiego stylu i znów jest wykorzystywana w kolekcjach takich domów mody jak Balmain, Gucci, Givenchy i Jean Paul Gaultier.

 

Na podstawie :

Desantura.pl

Wikifashion.com

Stylecaster.com