Długa historia koszulki polo

« Przejdź do listy artykułów

Długa historia koszulki polo

Poznaliśmy ostatnio historię t-shirta, więc teraz czas na historię koszulki polo! :)

 

Polówka zdobyła swoją popularność jako komfortowy, ale schludny element ubioru. Jest ubierana na nieformalne okazje, ale co ciekawe – w wielu klubach golfowych czy tenisowych koszulka polo to niezbędny element dress codu.

 

Ale od kiedy właściwie nosi się polówki i jaka jest ich historia?

męska koszulka polo
polo męskie z długim rękawem

To zależy jak daleko w czasie chcemy się cofnąć. W zasadzie, gra polo sięga starożytności. Wtedy jednak nie nazywała się "polo" lecz "pulu" i popularna była głownie w Tybecie. Gra przyjęta została również przez Persów i jej fenomen doceniono również w Indiach, gdzie ostatecznie nazywała się ‘polo’.

 

Po roku 1700, podczas brytyjskiej okupacji Indii, brytyjscy żołnierze szybko nauczyli się tegoż sportu i propagowali go w swoim kraju, gdzie szybko zyskał status ulubionej rozrywki pary królewskiej.

 

W 1926r. francuski tenisista – Rene Lacoste – podjął się zaprojektowania koszulki, która nie będzie już niewygodna i wykrochmalona jak ówczesna koszulka polo. Lacoste zaprojektował koszulkę, którą założył na mistrzostwa US Open. Niewątpliwie, przyciągnęło to uwagę mediów i wywołało ogromne zainteresowanie publiczności.

 

Praktycznie z dnia na dzień, koszulka polo stała się swoistym must have dla tenisistów, graczy w polo i innych miłośników sportu. Po niedługim czasie Lacoste dodaje emblemat aligatora, ponieważ…był to jego pseudonim! Mówili tak na niego jego bliscy przyjaciele, którzy jak twierdzili – Rene miał duży nos, który przypominał właśnie nos aligatora.

 

Dzisiaj koszulki polo są noszone nie tylko przez tenisistów i nie tylko przez mężczyzn. Dostępne są dla każdego w wielu kolorach i wzorach!

 

Żródło: http://www.catalogs.com/info/clothing/polo-shirt-history.html