Czy jesteśmy ekologiczni?

« Przejdź do listy artykułów

Czy jesteśmy ekologiczni?

organiczne koszulki damskie i męskie

Coraz więcej mówi się o ekologii i ochronie środowiska. Właśnie! Często tylko o tym mówimy.

 

Mamy zapał na chwilę. Najczęściej w trakcie jakichś jednorazowych akcji. Wtedy okazuje się, że posegregujemy śmieci, posprzątamy las, oddamy zużyte baterie lub jakieś inne urządzenia elektroniczne do miejsc do tego przeznaczonych. Organizuje się akcje, w których chroni się drzewa przed wycinką, a innym razem jakiś urzędnik podpisze zezwolenie na wycięcie pięknych, zdrowych drzew, bo zasłaniają komuś wejście do budującego się właśnie sklepu. Chcemy odżywiać się zdrowo, ale tak naprawdę nie przywiązujemy wielkiej wagi do tego, skąd pochodzą produkty i w jaki sposób zostały wyhodowane bądź wytworzone. Zastanawiamy się skąd alergia u dzieci a nawet nas samych, już dorosłych, do tej pory zdrowych ludzi.

Jak mówią : „przykład idzie z góry” ale nawet przy zamówieniach publicznych, dotyczących wojska, policji jak i innych służb jedynym kryterium wyboru jest cena.

 

 

Na szczęście Parlament Europejski przegłosował w dniu 15 stycznia 2014 roku nową dyrektywę, dotyczącą zamówień publicznych, ułatwiającą zakupy produktów o etycznym pochodzeniu.

 

Tak więc składający zamówienia będą mogli :

 

-zamawiać produkty z uwzględnieniem procesów produkcji,

-preferować certyfikaty stwierdzające, że dostawcy respektują prawa pracownicze,

-wymagać od dostawców przestrzegania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy i umów zbiorowych,

-stosować kryteria uwzględniające aspekty społeczne i fair trade,

-uwzględniać warunki zrównoważonego rozwoju w specyfikacjach technicznych,

 

Jeśli nie wyrobimy w sobie nawyku, zaczynając od najmniejszych rzeczy to: ekologia, ochrona środowiska, zdrowa żywność  zostaną tylko pustymi, górnolotnymi słowami.